poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Druga zapowiedź: Anna Brzezińska - Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach

Czegoś takiego jeszcze nie było. Opowieść o renesansowej Polsce, Wawelu i jagiellońskich królewnach - z kobiecego punktu widzenia. A kobiety widzą więcej, bo widzą i kuchnię, i sypialnię, i skarbiec, i stajnię. Słyszą szepty w kuluarach, wyczuwają pismo nosem. To wszystko jest w tej książce, przeczytałem z zapartym tchem.

Wojciech Orliński
"Gazeta Wyborcza"


Anna Brzezińska
Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach
premiera: 14 września

Władza, polityka i  gry o tron w  epoce Jagiellonów


Tej samej listopadowej nocy w Krakowie na świat przychodzą dwie dziewczynki: karlica Dosia – nieślubna córka służącej i słodownika, oraz Katarzyna – potomkini królewskiej pary. Jest rok 1526.

Kilka lat później Dosia zostaje sprzedana na dwór jako podarek dla królowej Bony. Maskotka jednak okazuje się sprytniejsza niż wszyscy myśleli. Ma dostęp do królewskiego stołu, śpi w komnacie królewien i towarzyszy córkom Zygmunta Starego – Jadwidze, Izabeli, Zofii, Annie i Katarzynie – od pełnego nadziei dzieciństwa aż po nieszczędzącą im upokorzeń dorosłość. Zna ich lęki i marzenia. Ociera łzy królewny Anny, kiedy zalotnicy wybierają jej młodszą siostrę Katarzynę, przynosząc Annie wstyd i upokorzenie. Podąża śladami Bony Sforzy knującej kolejną intrygę przeciwko wybrance serca Zygmunta II Augusta. Czuwa u boku królewny Katarzyny, nieszczęśliwej i uwięzionej przez chorego psychicznie króla Szwecji Eryka XIV w twierdzy Gripsholm pod Sztokholmem, stając się powierniczką swej pani i skrycie usuwając z jej drogi wrogów. Oczami karlicy Dosi poznajemy koleje królewskiego życia, obserwujemy damy dworu, mieszczki, wieśniaczki i ladacznice. Zaglądamy do wawelskich komnat, pracowni alchemików, izb porodowych i do domów rozpusty.  Dosia widzi wszystko. I nie zapomina...

Zaskakująca, nowatorska, fabularyzowana opowieść
o wyjątkowym momencie w historii Polski,
w którym dynastia Jagiellonów znajduje się u szczytu potęgi
i na skraju przepaści zarazem.

Obowiązkowa lektura dla miłośników dobrej literatury i wielkiej historii. 
Dla wszystkich, którzy czekali na brawurową opowieść o przeszłości,
przypominającą książki Pawła Jasienicy.
Dzieło totalne.

Anna Brzezińska – ceniona pisarka i historyczka, trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, prestiżowego polskiego wyróżnienia w dziedzinie fantastyki, autorka powieści i opowiadań, uznana felietonistka. Gdy nie pisze, pielęgnuje ogród, w którym hoduje historyczne odmiany róż i jabłoni.


"...Należy chronić młode niewiasty przed lekturami nadmiernie frywolnymi i jałowymi...
Na największą swobodę przyzwalał chyba fra Sabba Castiglione, który przestrzegał, że kobieta nieumiejąca czytać wielkich włoskich pisarzy i poetów — Dantego, Petrarki i Boccaccia — będzie prostacka. Ale i fra Castiglione przestrzegał przed nadmiarem swawolnych lektur i powodował nim raczej zachwyt nad arcydziełami literatury włoskiej niż przyzwolenie, żeby młoda panna czytała, co jej tylko wpadnie w ręce..."

Anna Brzezińska
Córki Wawelu.
Opowieść o jagiellońskich królewnach

7 komentarzy:

 1. Raczej nie moje klimaty, ale jeśli ktoś takie lubi to na pewno będzie zadowolony :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratka dla miłośników takich klimatów.

  OdpowiedzUsuń
 3. kocham książki. Zagoszczę na dłużej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesuję się historią, studiuję bardzo pokrewny kierunek i mieszkam w pobliżu Wawelu - wszystko mi mówi, że powinnam tę książkę przeczytać! Więc muszę to chyba uczynić, bo bardzo mnie ona interesuje :) Pozdrawiam! włóczykijka z imponderabiliów literackich

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi intrygująco, a i wydanie jest piękne!

  OdpowiedzUsuń