niedziela, 13 listopada 2016

Wydawnictwo Psychoskok poleca

„Przygody fenka wędrowniczka” autorstwa Marii Boukef to rymowana, dwuczęściowa bajka mówiąca o buncie i dojrzewaniu. Opisywany w niej fenek – żyjący w Afryce to ssak przypominający trochę psa, trochę lisa, który postanawia opuścić dom rodzinny i udać się w podróż życia. Jego decyzja wywołuje zaniepokojenie rodziców, szczególnie mamy i zazdrość rodzeństwa, dla którego decyzja brata jest aktem odwagi i zapowiedzią ciekawych, lecz nieosiągalnych dla nich przygód. 

„Wyposażony” w dobre rady ojca, fenek wyrusza na poszukiwanie najpierw morza potem gór.
Ten turysta wędrowniczek, pośród fenków buntowniczek, kochał przeróżne podróże: krótkie, trudne oraz duże. Nad morze dotarł z Sahary, teraz nowe ma zamiary; odkryć góry chce koniecznie… Fenek doświadcza wielu przygód, poznaje nowych przyjaciół i szczęśliwie dociera do celu. Po wszystkich epizodach zrozumiał jednak coś bardzo ważnego, że nawet największe sukcesy i radości tracą swój blask, kiedy nie można ich dzielić z bliskimi. Ta wiedza każe mu po raz kolejny ruszyć w drogę. Być może tę najważniejszą…

Premiera książki 28.11.2016 r.

wtorek, 8 listopada 2016

Joga bez napinki - Dorota Mrówka

Autor: Dorota Mrówka
Tytuł: Joga bez napinki
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 171
Format: 140 x 208 mm
ISBN: 978-83-283-1775-8

Mnóstwo informacji na temat jogi, opis mantr i asan, różnych szkół jogi itp. to wszystko może być trudne do ogarnięcia dla osób, które po raz pierwszy spotykają się z jogą. Niezwykle pomocna może być dla nich książka Doroty Mrówki "Joga bez napinki". Książka napisana jest na luzie, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko. Kolejne krótkie, ale treściwe rozdziały pomagają m.in. odpowiedzieć na pytania: Czym jest joga? Kto może ćwiczyć jogę? Jak ubrać się na zajęcia i jaki sprzęt jest potrzebny? Gdzie ćwiczyć?. Tekst książki jest bardziej interesujący, dzięki wpleceniu w rozdziały różnych ciekawostek, rysunków i zdjęć. Na plus jest też to, że można znaleźć liczne przypisy do różnych źródeł.

Dorota Mrówka zaprasza czytelników do poznania podstaw jogi oraz dzieli się swoim doświadczeniem.  Autorka udowadnia, że joga pozwala zmienić życie na lepsze oraz rozwijać się w swoim własnym tempie, nie zawiera elementów rywalizacji oraz pozwala się wyciszyć. "Pozwala zachować ciało w dobrej formie, delikatnie, ale sukcesywnie poprawia zakresy ruchu, koryguje postawę, poprawia samopoczucie, daje możliwość relaksu. Pozwala poznać własne ciało i się z nim zaprzyjaźnić." Autorka zwraca też uwagę na świadome oddychanie. " (...) praca z oddechem przynosi wymierne rezultaty - nie tylko zwiększa pojemność płuc, ale także poprawia pracę układu trawiennego, przyspiesza regenerację organizmu, uśmierza ból i poprawia koncentrację."

Ćwicząc jogę należy pamiętać, by była ona bezpieczna i bezkontuzyjna. "Jeśli Twój oddech zaczyna się rwać, pojawia się zadyszka, męczysz się - to sygnał, że przekraczasz swoje granice i możliwości, że powinieneś nieco zwolnić tempo albo zmniejszyć wysiłek."  "Jeśli coś uniemożliwia utrzymanie pozycji, rozprasza, uwiera, to znaczy, że albo coś źle robisz , albo ciało nie jest jeszcze gotowe." Należy zaakceptować swoje ograniczenia i nie wykonywać niczego na siłę. "W jodze istotny jest szacunek do własnego ciała zarówno na poziomie fizyczny, jak i mentalnym. To co jesz, jak jesz, jak odpoczywasz, jak siedzisz i chodzisz, jak długo śpisz, jakiej jakości są Twoje myśli, a wpływ na ciało, a także na Ciebie."

Nieodłącznym elementem jogi jest relaks, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. "Poza zmniejszeniem napięcia mięśni obniża się również aktywność naszego układu współczulnego, rozszerzają się naczynia krwionośne, organizm ma czas na regenerację układów wewnętrznych: trawiennego, krążenia, oddechowego, a ponadto poprawia się funkcjonowanie pamięci oraz zdolność koncentracji. (...) zwiększa sie także nasz poziom samoakceptacji." "Medytacja przybliża nas (...) do świata, do ludzi, do życia i ogólnie pojętego szczęścia. Budzi świadomość, wyrywa z letargu przyzwyczajeń, nawyków, uwarunkowań i narzuconych poglądów. Daje wewnętrzną wolność, a jednocześnie - poczucie jedności z wszelkim stworzeniem."

"Joga uczy szacunku, cierpliwości, pokory, ale daje równocześnie poczucie siły i spokoju. Życie nabiera innego koloru i chociaż nadal bywa męczące, potrafimy sobie z nim radzić. Żyjemy bez napinki,skupiając się wyłącznie na tym, co istotne." 

Książka ma charakter miniporadnika, ma 171 stron, 31 rozdziałów, epilog oraz zbiór najczęściej zadawanych pytań. Rozdziały są krótkie, w razie potrzeby bardzo łatwo można do nich wrócić i odnaleźć potrzebne zagadnienie. Jest ona doskonała dla osób chcących rozpocząć swą przygodę z jogą, osoby praktykujące jogę raczej nie znajdą w niej nic dla siebie, gdyż większość informacji otrzymają podczas zajęć. Książka pozwala rozwiać wątpliwości i tłumaczy podstawowe, ale trudne pojęcia. Pomaga zapoznać się z podstawami jogi, a tym samym ułatwia podjęcie decyzji czy chce się spróbować jogi i odmienić swoje życie. Na zachętę Dorota Mrówka podaje, że jogę ćwiczą też znane osoby m.in. Sting, Tomasz Stańko, Krzysztof Materna i John Porter. Może i Ty skusisz się na przeczytanie tej książki i pójdziesz w ślady autorki - zaczniesz trenować jogę?

Zachęcam też do zajrzenia na bloga Doroty Mrówki http://zyciebeznapinki.pl/ .

Link do wydawnictwa: http://sensus.pl/ksiazki/joga-bez-napinki-dorota-mrowka,jogabn.htm

Za możliwość przeczytania książki i zapoznania się z ważnymi pojęciami dotyczącymi jogi oraz za wygraną w konkursie bardzo dziękuję



poniedziałek, 7 listopada 2016

Zapowiedzi wydawnicze - Wydawnictwo Psychoskok

Ostatnie jesienne liście opadają z drzew, a wydawnictwa nie próżnują. Poniżej lista zapowiedzi Wydawnictwa Psychoskok, które w listopadzie i w grudniu trafią do sprzedaży:

"Światło i mrok" Natsue Sōseki

Głównymi bohaterami „Światła i mroku” są młodzi małżonkowie, trzydziestoletni Tsuda Yoshio i o siedem lat młodsza Onobu. Mieszkają we dwoje w Tokio, a że rodzice obojga na stałe przebywają w Kyoto, oboje wychowywali się z dala od domu rodzinnego, przy czym relacje rodzinne i towarzyskie bohaterów przekładają się na dość złożoną sieć wzajemnych zależności, sympatii i antypatii.

Akcja rozgrywa się na przestrzeni niecałych dwóch tygodni z życia Yoshio i Onobu, przy czym wydarzenia śledzimy na przemian z jego i z jej perspektywy. Już w pierwszym odcinku (powieść publikowana była w gazecie codziennej) dowiadujemy się, iż Tsuda jest chory, w następnym – że przed Onobu była w jego życiu jeszcze inna kobieta,  Wraz z zasygnalizowanymi w odcinku siódmym problemami finansowymi  motywy te tworzą całość wątków, przeplatających się aż do końca książki i stanowiących punkt wyjścia spotkań i rozmów między postaciami – lwią część powieści stanowią dialogi, w których bohaterowie nagminnie okłamują się i zwodzą, raz starając się utrzymać grę pozorów, raz zepchnąć rozmówcę na określone tory.
Planowana data premiery – 25.11.2016


"Sen Henny II" Artur Wells

Książka „Sen Henny” Artura Wellsa to powieść, która pomimo swej wydawałoby się bajkowej oprawy, jest głęboko zanurzona w realiach wojennych, skądinąd tak aktualnych dzisiaj, gdy wciąż słyszymy o nowych konfliktach zbrojnych. Nie umniejszając absolutnie fabule, która przenosi nas świat wypełniony nie tylko działaniami wojennymi, należy stwierdzić, że wiele scen tutaj nakreślonych zaskakuje Czytelnika dokładnością opisanych bitew, walk, bojów, począwszy od umundurowania, przez rodzaj broni, aż do przebiegu walk.

Kontynent Henny opanowała wojna, jak czytamy w powieści: „czarne chmury wznoszą się nad jego ludem”. Zaprawieni w boju władcy poszczególnych krain są zdolni do wszystkiego, ażeby tylko przejąć panowanie nad Henną. Rozpoczyna się zły sen tej krainy, w którego sam środek, my jako Czytelnicy, wkraczamy, stając się obserwatorami niezwykłych, ale i okrutnych wydarzeń. Tymczasem nie wszyscy bohaterowie powieści są żądni władzy. Kilku sprawiedliwych będzie się starało przywrócić pokój na Hennie, tak by odzyskała dawny ład. Czy im się to uda? A jeśli tak, to jakim kosztem? Przekonajmy się sami.

Poza działaniami wojennymi poznamy również realia miłości, jaka rozkwita na polach walki. Dowiemy się, jak wiele wyrzeczeń potrzeba, aby być dzielnym wojownikiem, jak wiele krwi musi zostać przelanej, aby ludzie, i nie tylko oni, zrozumieli, że pokój na świecie jest wartością bezcenną i nie warto próbować go burzyć.
Planowana data premiery – 25.11.2016


"Morderstwo w pensjonacie" Pola Andrus

Morderstwo w pensjonacie” autorstwa Poli Andrus to ciekawa pozycja w kategorii kryminału, napisana lekkim piórem. Ciekawe postaci, pieniądze, romans, skomplikowane układy i śmierć. Śmierć, która wywołuje w bohaterach przeróżne emocje, dziwne zachowania, ale także chęć rozwiązania zagadki i rozwikłania pewnych zależności między ludźmi. Miejsce akcji, niejednokrotnie pięknie przez autorkę opisane, dodaje tajemniczości. Niewielka wioska, położona gdzieś nad jednym z mazurskich jezior, urokliwe i spokojne miejsce, przekształca się w arenę śmierci. Alicja Figiel, około czterdziestoletnia, trochę ekscentryczna i wyróżniająca się swoim stylem była nauczycielka języka rosyjskiego zajmuje się pensjonatem jednego z miejscowych biznesmenów. Pewnego dnia zjawiają się goście, Oskar Miler oraz jego znajomi, którzy tworzą dość nietypową mieszankę charakterów. Była żona, obecna kochanka, przyjaciel oraz dwoje młodych ludzi, pracowników Milera. Przedziwne spotkanie tak różnych osobowości komplikuje się w momencie, gdy Oskar oświadcza swoim gościom, że wygrał na loterii dość pokaźną sumę pieniędzy. Wszyscy zachodzą w głowę, w jakim celu zostali zebrani w jednym miejscu, każdy z nich miał swoją teorię… Niespodziewanie, podczas weekendu, główny bohater zostaje zamordowany – odnajduje go pani Figiel, śmierć jest dla wszystkich totalnym zaskoczeniem. Zaczyna się śledztwo, każdy podejrzewa każdego a rezolutna i bystra pani Figiel angażuje się w wyjaśnienie tajemniczych wydarzeń… Czy śmierć Milera to koniec tragicznych wydarzeń? Czy zginie kolejna osoba? Czy pani Figiel rozgryzie zagadkę?
Planowana data premiery – 29.11.2016


"W cieniu cokołów" Aleksander Janowski

“W cieniu cokołów” to trzeci tom wspomnień dziennikarza, autora i tłumacza, fachowca we wszystkim czego się imał, musiał imać, chciał imać. Aleksander Janowski pisze w nim o latach osiemdziesiątych, trudnych politycznie i zbyt odległych, żebym mógł osobiście się do nich ustosunkować. Autor zajmująco opisał swoje koleje losu, bogate doświadczenia oficjalnego tłumacza na najwyższym szczeblu państwowym.

Pisze autor z pewnym dystansem do siebie, do ówczesnych spraw, ze szczyptą sarkazmu, gdzie wypada, i z pewnym sentymentem do najlepszych lat swojej kariery zawodowej. Nie brak w tekście zabawnych anegdot politycznych i nie tylko. Mam nawet takie bardzo dziwne wrażenie, ze tych anegdot i małych fajerwerków humoru byłoby więcej, gdyby dystans czasowy był jeszcze większy.

Moim zdaniem, trylogia tłumaczeniowa Aleksandra Janowskiego powinna zajmować poczesne miejsce w bibliotece podręcznej każdego tłumacza, każdego kandydata i każdego aspiranta do tego trudnego  zawodu.
Planowana data premiery – 9.12.2016



sobota, 5 listopada 2016

Wędrująca książka - "Ścieżki życia" Edyty Kowlaskiej

Zapraszam wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji czytać "Ścieżek życia" Edyty Kowalskiej do zabawy na facebooku - "Wędrująca książka". Nie musisz mieć bloga, nie musisz recenzować. Jeśli chcesz wziąć udział w akcji kliknij tutaj i zapisz się na listę.

Czarne dni małej Sally - Sally East Biografia spisana przez Toni Maguire

Autor: Sally East, Toni Maguire
Tytuł: Czarne dni małej Sally
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 320
Format: 130 x 205 mm
ISBN: 978-83-241-4994-0

Pięknie spisane wspomnienia, choć historia tragiczna. Powieść to autentyczne losy Sally, obecnie dorosłej kobiety, która jako dziecko była źle traktowana przez ojca, w niewłaściwy sposób karcona i molestowana. Zostawiło to piętno na jej psychice. Jedyne wsparcie Sally miała w matce, która miała chorobę alkoholową, leczyła się psychiatrycznie, później sama potrzebowała pomocy i niestety zmarła wcześnie.

Książka do ludzi o mocnych nerwach i tylko do czytania w dzień. Jeżeli jesteście empatyczni i będziecie czytać wieczorem, możecie mieć problem ze snem, bowiem lektura skłania do myślenia.

Historia Sally jest tragiczna. Ojciec molestował ją już od trzeciego roku życia, oprócz tego spotkało ją w dzieciństwie wiele innych przykrości np. choroby, brak akceptacji rówieśników. Sally od najmłodszych lat była samotna. Jej mama nadużywała alkoholu, leczyła się psychiatrycznie, podjęła nieudaną próbę samobójczą, była leczona na oddziale zamknięty szpitala psychiatrycznego i przedwcześnie zmarła na raka. Gdy matka Sally miała dobre dni, życie rodzinne było sielanką, ale pryskało równie szybko, jak bańka mydlana.

Kilkuletnia Sally przeżywa pierwsze molestowanie podczas i po kąpieli. Wyrodny ojciec robi to pod pretekstem, że wszyscy tatusiowie i ich córeczki tak okazują sobie uczucia. Sally ma kilkunastoletniego brata Pete, z którym niestety praktycznie nie ma kontaktu. Z kolei po urodzeniu Billego, dziewczynka poczuła się odrzucona i osamotniona, bo uwagę matki skupiał jej młodszy brat. Spragniona uwagi, lgnęła do ojca, który to wykorzystywał. Gdy dziewczynka podjęła naukę w szkole, była poniżana przez uczniów z powodów egzemy i pijaństwa matki. "Odkąd musiałam wysłuchiwać tych drwin, zaczęłam podjadać mydło, kiedy mama nie patrzyła. Jeśli w łazience zostawał mały kawałek, ukrywałam go u siebie w pokoju i gdy nikt nie widział, zjadałam. Skoro mydło może wyczyścić mnie od zewnątrz, to potrafi też od środka, wymyślałam racjonalne usprawiedliwienia."

 Kolejnymi trudnymi zdarzeniami są dla niej wizyta opieki społecznej i moczenie nocne. Gdy Sally miała siedem lat, zmarła jej matka, a ojciec wyrzucił wszystko po mamie. Pod pretekstem miłości, nasiliło się molestowanie Sally. Po wyprowadzce Pete, ojciec miał jeszcze więcej okazji do prześladowania dziewczynki. "Wszystkie miejsca, których dotykał, tarłam kawałkami papieru toaletowego, dopóki nie zaczęła mnie boleć skóra." Po śmierci matki, w życiu ojca pojawiła się nowa partnerka i rodzina przeprowadziła się. Opieka nad dziećmi była dla kobiety złem koniecznym. W wieku ośmiu lat Sally została zgwałcona przez ojca. "Tamtej nocy ojciec zabił nie tylko moje dzieciństwo - zniszczył też kobietę, którą mogłam się stać." Zastraszona przez ojca Sally, nie była w stanie nikomu powiedzieć o nasilającym się złu, a to, co przypadkowo ujrzało światło dzienne, zostało źle zinterpretowane. Trochę rozczarowało mnie zakończenie, ale to tylko moje subiektywne odczucie.

Przerażające jest to, że wiele tego typu przestępstw nigdy nie wychodzi na jaw, a kobiety cierpią całe życie, nigdy nie umiejąc pokochać żadnego mężczyzny.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Amber w ramach serii "Skrzywdzone", pod honorowym patronatem Fundacji Dzieci Niczyje i patronatem medialnym Komitetu Ochrony Praw Dziecka.