czwartek, 6 kwietnia 2017

Senne wskazówki - Justyna Ewelina Depta

Autor: Justyna Ewelina Depta
Tytuł: Senne wskazówki
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 56
Format: 140x200 mm
ISBN: 978‒83‒7900‒215‒3

"Senne wskazówki" to książka dla młodszych czytelników, ale myślę, że powinni ją przeczytać także i starsi ze względu na uniwersalne treści ważne bez względu na wiek. Urzekła mnie przepiękna okładka książki, ale przede wszystkim treść jest godna polecenia.

Główna bohaterka, Amanda, została skrzywdzona przez niewłaściwe zachowanie rodziców, którzy nie mieli dla niej czasu, bo byli zajęci swoją karierą. "Wynagradzali" jej to kupując drogie rzeczy, dając kieszonkowe i zatrudniając liczne opiekunki.

"Miała najlepsze ubrania, dostawała świetne stopnie w szkole, wszyscy ją lubili, miała zawsze przy sobie dużo pieniędzy, ale czasami... Czasami żałowała, że nie ma tak normalnego domu, jak na przykład Monika."

Z biegiem czasu dziewczynka wyrosła na egoistyczną i arogancką nastolatkę, zaczęła źle traktować rodziców, koleżanki i kolegów, a już najgorzej postępowała wobec najlepszej przyjaciółki Moniki. Głowna bohaterka chowała swoje cierpienia za maską obojętności i wrogości. Zarówno Amanda, jak i jej rodzice, muszą zrozumieć, że pieniądze to nie wszystko, że najważniejsza jest rodzina.
Przesłaniem książki jest to, że nie można krzywdzić drugiego człowieka oraz że pieniądze nie dają szczęścia, a prawdziwa przyjaźń polega na wspieraniu się nawzajem. Czy jednak ostatecznie Amanda zrozumie to i się zmieni? Odpowiedzi poszukajcie sami.

Oto kilka cytatów z książki godnych uwagi:

"Czasami nie można mieć wszystkiego, na co ma się ochotę."
"Prawdziwa przyjaźń polega na tym, że należy się wspierać bez względu na okoliczności."
"(...) nasze dobre uczynki czynią z nas dobrych ludzi."

Książka jest napisana prostym językiem, a świat realny przenika świat baśniowy w postaci wróżki, elfów i krasnoludka. Żałuję i czuję niedosyt, że książka tak szybko się skończyła. Jedyne czego zabrakło to ilustracje, które wzbogaciłyby treść. Z całego serca polecam tę książkę. Może być świetnym pomysłem na prezent.

Książkę można kupić na stronie Wydawnictwa: http://www.psychoskok.pl/produkt/senne-wskazowki/

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu6 komentarzy:

 1. Raczej nie dla mnie - nie moje klimaty, ale wiem kto będzie nią zachwycony, a że zbliżają się urodziny tej osoby, więc dziękuję za podpowiedź prezentu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo mojego wieku fajnie było zrelaksować się i przenieść się w świat dzieciństwa.

   Usuń
 2. Na prezent fajna. Szkoda tylko, że nie ma ilustracji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki, które przekazują uniwersalne wartości, nieważne czy są dedykowane dzieciom czy dorosłym :) Jednak po tą książkę chyba prędko nie sięgnę :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że zabrakło ilustracji, gdyż dla dzieci to bardzo istotny szczegół.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że bez ilustracji, ale warta uwagi;)

  OdpowiedzUsuń