poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Bukiet chabrów - Kazimierz Kiljan

Autor: Kazimierz Kiljan
Tytuł: "Bukiet chabrów"
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 286
Format: 125x200 mm
ISBN: 978-83-64307-26-3

Główną bohaterką powieści "Bukiet chabrów" jest trzydziestoczteroletnia Justyna, która jest osobą samotną w skutek źle ulokowanych uczuć. Jest ona szefową wrocławskiej pracowni architektonicznej i jednocześnie miłośniczką starodruków.

"Wszyscy znali jej zamiłowania, graniczące wręcz z obsesją, do starych wydawnictw. Szczególnie takich, które - jak zwykła mawiać - mają swoją duszę. Kochała stare książki, noszące ślady czasu, z pożółkłymi kartkami, jakże często postrzępionymi przez niesfornych czytelników."

W wigilijny poranek Justyna przychodzi wcześniej do pracy i znajduje tajemniczą niespodziankę. Jest to stare, unikatowe wydanie "Opowieści wigilijnych" Karola Dickensa. Przy prezencie nie ma żadnej informacji, od kogo on jest. Kim jest tajemniczy darczyńca i czy Justyna od razu wpadnie na jego ślad?  Odpowiedzi poszukajcie w powieści.

W poszukiwaniu obdarowującego, Justyna, próbuje rozwiązać zagadkę wraz ze znajomym, starszym, samotnym antykwariuszem. W miarę upływu czasu znajomość z Karolem Bratzkim przeradza się w przyjaźń. Justyna pomaga mu, gdy staruszek podupada na zdrowiu.

Równolegle w życiu głównej bohaterki pojawia się Łukasz Zarzycki.

"Sama myśl o nim wywoływała w niej sprzeczne uczucia. Z natury nie lubiła ludzi jego pokroju, zepsutych stanem posiadania, zadufanych w sobie. Choć prawdę mówiąc, nie była pewna, czy on tak do końca uosabia te negatywne cechy."

Łukasz wywoła sporo zamieszania w życiu Justyny.

Wracając do wątku związanego z antykwariuszem, niezbyt długo niestety trwała poprawa jego zdrowia.

"Gdy dotarła na OIOM, dostrzegła dziwne spojrzenia personelu. Nie miała jednak czasu, aby analizować ich zachowanie, choć było ono nietypowe. Udała się w kierunku łóżka, na którym od dwóch dni leżał jej przyjaciel. Już z pewnej odległości dostrzegła, że coś jest nie tak, że kołdra jest zbyt płaska, nadmiernie wygładzona, zaścielona jak przed apelem. Znikły gdzieś stojaki od kroplówek, monitory nie mrugały seledynowym światłem, nie sygnalizowały rytmu serca. Na łóżku nie było tego sympatycznego, kochanego człowieka, który jeszcze wczoraj ofiarował pielęgniarkom pączki. Przez głowę Justyny przeleciały setki myśli, które usprawiedliwiały ten stan rzeczy. Że zabrano go na specjalistyczne badania, na blok operacyjny, przeniesiono do innej sali, że konieczna była jakaś poważna konsultacja..."

Okazało się, że Bratzki umarł na skutek powikłań po zawale. Justyna, jako jedyna bliska mu osoba, zajmuje się pogrzebem. Dopiero wtedy dowiaduje się, że antykwariusz był szanowanym profesorem, a ona została jego jedyną spadkobierczynią. Justyna odziedzicza wiekową kamienicę, antykwariat oraz sporą sumę pieniędzy. Początkowo z trudem odnajduje się w nowej sytuacji. Odczuwa ona obecność pana Karola, także pomoc przyjaciółek pomaga jej w zaakceptowaniu nowych okoliczności.

Gdy w skrzynce znajdującej się w antykwariacie (ludzie mogą do niej wrzucać niechciane książki), Justyna odnajduje listy mężczyzny do swej nieżyjącej kobiety, postanawia odnaleźć nadawcę. Jak wpłynie to na jej życie oraz co wspólnego z tym ma tytułowy bukiet chabrów? Jeśli chcecie poznać odpowiedź, koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Powieść momentami jest tajemnicza, a innym razem przewidywalna. Książka jest lekka i przyjemna do czytania, idealna na chwile relaksu.

    foto: pixabay

Książkę można kupić na stronie Wydawnictwa Oficynka
http://oficynka.pl/pl/p/Bukiet-chabrow-Kazimierz-Kiljan/575

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu9 komentarzy:

 1. Ładna okładka i intrygująca fabuła. Jestem ciekawa co odkryje bohaterka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyczuwam ciepły klimat tej powieści, chętnie się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki, które maja jakąś tajemnicę, no i oczywiście kryminały ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na chwilę relaksu jak piszesz, czemu nie. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę ją miała na uwadze gdy najdzie mnie ochota na chwilę relaksu ☺

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam chabry i one również kojarzą mi się z chwilą relaksu. Będę miała już teraz tę pozycję na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czuję się recenzją zaciekawiona, więc książka ląduje na liście do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Może jeszcze dam szansę autorowi. Książka, którą niedawno czytałam nieco infantylna była. Skuszę się może jeszcze raz zrobić podejście do tego autora...

  OdpowiedzUsuń