środa, 12 października 2016

Uważność w praktyce. Tradycyjne techniki uważności i medytacji dla współczesnego człowieka - Maciej Wielobób

Autor: Maciej Wielobób
Tytuł: Uważność w praktyce. Tradycyjne techniki uważności i medytacji dla współczesnego człowieka
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 190
Format: 140 x 208 mm
ISBN: 978-83-283-1453-5

Maciej Wielobób to nauczyciel jogi i medytacji. Nie zachęca do zmiany religii (przytacza cytaty dotyczące różnych religii), a jednocześnie dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą oraz zachęca do wykorzystania jej w praktyce. Książka napisana jest lekkim i dostępny językiem, zawiera definicje podstaw jogi, uważności i medytacji. Autor przytacza słowa nauczyciela jogi i filozofii Piotra Marcinowa:
"Uważność kojarzy mi się z mindfulness, które jest angielskim tłumaczeniem sanskryckiego smriti oraz palijskiego sati. Podstawowe znaczenie sati i smriti to również pamięć, która była potrzebna braminom podczas recytacji mantr. (...) Starożytni nie używali pisma, tylko ważne treści zapamiętywali, a następnie je recytowali. Skupiony bramin, recytując długie partie  tekstu, wpadał w stan medytacyjny charakteryzujący się wyciszeniem, ujednoliceniem umysłu, energią i radością."

Przyznam, że z niektórymi pojęciami spotkałam się po raz pierwszy. Bardzo pomocne jest oznaczenie tłustym drukiem ważnych tematów, dzięki temu bardzo łatwo jest wrócić i coś odnaleźć.

W kolejnych rozdziałach dowiemy się m.in. wiele na temat czakr, świadomego oddechu i świadomości własnego ciała, mundr, medytacji uważnościowej  oraz poznamy żelazne, brązowe, złote i srebrne zasady suwizmu uniwersalnego. Książka zawiera przykładowe ćwiczenia technik medytacji.  Autor zwraca uwagę, że "Medytacja ma być sztuką obecności (...) w aktualnym, a nie w wyobrażonym doświadczeniu. (...) Istotą praktyki jest nie to, czy idealnie ją zrealizujemy (...), ale czy będziemy uważni i skoncentrowani." 

Warto zwrócić uwagę na słowa błogosławieństwa, które przekazał Panu Maciejowi jego nauczyciel H.J. Witteveen, powtarza się je podczas układania dziecka do spania:
"Dobrego zdrowia, długiego życia, własnego przewodnictwa z góry, dobrobytu, sukcesu, szczęścia i miłości."

Na końcu książki jest miejsce na własne notatki. Moim zdaniem przydałby się jeszcze skorowidz i płyta z nagranymi ćwiczeniami, co ułatwiłoby ich wykonywanie.

Wielkim plusem jest możliwość kontaktu z autorem przez stronę internetową http://maciejwielobob.pl/ lub przez facebook https://www.facebook.com/MaciejWielobobPL?fref=ts .

Książkę czyta się kilka dni, jednocześnie wykonując ćwiczenia. Warto do niej wracać, szukając wyciszenia w dzisiejszym zabieganym świecie. Polecam serdecznie.

Link do wydawnictwa: http://sensus.pl/ksiazki/uwaznosc-w-praktyce-tradycyjne-techniki-uwaznosci-i-medytacji-dla-wspolczesnego-czlowieka-maciej-wielobob,uwapra.htm#szczegoly

Za możliwość przeczytania znakomitej książki i wygraną w konkursie dziękuję6 komentarzy:

 1. Szczerze powiedziawszy książka nie wzbudziła mojego zainteresowania, dlatego nie będę kłamać pisząc, iż ją przeczytam, bo zapewne tak nie będzie. Ale cieszę się, że Tobie przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze tematyka nam odpowiada, ale mimo wszystko zachęcam do zajrzenia na strony Pana Macieja.

   Usuń
 2. Mnie zainteresowała i będę miała ją na uwadze. Lubię od czasu do czasu takie publikacje wziąć na tapet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam i zachęcam do zajrzenia na strony autora. Istnieje też np. możliwość medytacji z Panem Maciejem w różnych miejscowościach, o czym informuje on w wydarzeniach na Fb.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Dziękuję.:) Zachęcam do zajrzenia na strony Pana Macieja, naprawdę warto.

   Usuń