niedziela, 16 października 2016

U Pana Boga pod gruszą - Monika Orłowska

Autor: Monika Orłowska
Tytuł: "U Pana Boga pod gruszą"
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 320
Format: 130 x 220 mm
ISBN: 978-83-7674-535-0

"U Pana Boga pod gruszą" to piękna, chrześcijańska powieść obyczajowa, napisana lekkim językiem, który porusza serca. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Autorka zwraca uwagę na to, co najważniejsze w naszym, czasami zagubionym, życiu. Piękna okładka i cytat na niej: "Witaj w domu, nie martw się, jesteś w dobrych rękach, najlepszych, jakie człowiek może sobie wymarzyć" zapraszają do zagłębienia się w lekturę. Sielankowa polska wieś, Nowa Biała, do której trafiają życiowi połamańcy, by wreszcie dostać kolejną szansę i ją dobrze wykorzystać. "Niektórym Pan Bóg daje łaskę łagodnego powrotu, przy pełny zaangażowaniu woli i rozumu", "stawia na drodze proroków w różnej postaci".

Autorka stworzyła taki klimat, że każdy chciałby spakować walizkę i wyruszyć do Nowej Białej, do miejsca stworzonego przez Helenę i Kikę, gdzie jest stary, bielony piec, zdrowe, domowe posiłki, gdzie można żyć w zgodzie z naturą. Mająca silną osobowość Helena, jest bardzo zaradna, pokłada ufność w Bogu i chce pomóc innym. Stara się zachęcić wszystkich, by zaufali Bożemu Miłosierdziu oraz poznali siłę wiary i modlitwy.

Książka jest wielowątkowa, każdy rozdział jest o innej osobie, ale wszystkie łączy osoba Heleny i jej gospodarstwo agroturystyczne, w którym zatrzymał się czas.  Poruszone zostają kwestie: niepełnosprawność dziecka, aborcja, homoseksualizm, rak piersi, depresja, powrót do społeczeństwa po odbytym wyroku. Trudne decyzje, zmagania z losem, ale i też płynące z serca dobroć człowieka, radość życia oraz szacunek dla ludzi i zwierząt.

Nieważne, jaka jest pora roku, istotne jest, by pokładać nadzieję w Bogu, mieć poczucie bezpieczeństwa i spokoju oraz otaczać się bliskimi osobami, które pomogą w trudnych sytuacjach, podsumowując "żyj, módl się i miej oczy szeroko otwarte".

Link do wydawnictwa: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=626

Za możliwość przeczytania wspaniałej książki dziękuję Wydawnictwu

3 komentarze:

 1. Fabuła całkiem ciekawa. Może się skuszę w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka utrzymana jest w podobnym klimacie jak seria filmów o podobnym tytule. Literatura lekka, łatwa i przyjmena.:)

   Usuń
 2. Bardzo lubię twórczość Moniki Orłowskiej. Pisze naprawdę znakomicie.

  OdpowiedzUsuń