czwartek, 9 sierpnia 2018

Wrześniowe zapowiedzi Wydawnictwa Psychoskok

Mam wrażenie, że coraz większymi krokami zbliża się wrzesień i jesień. Wydawnictwo Psychoskok przygotowuje bogatą ofertę, z której może wybierzecie coś dla siebie.

Autor: Stanisław Kuczkowski
Tytuł: Dzieciństwo - Młodość
Kategoria: Powieść obyczajowa
Ilość stron: 470
Data premiery: 05.09.2018

Stanisław Kuczkowski w książce „Dzieciństwo - Młodość” wspomina Stasia Kuczkowskiego i Staszka Kuczkowskiego. Ich świat – czy też swój widziany ich oczami: swoją przeszłość, a ich teraźniejszość. Świat w oczach kilku- i kilkunastoletniego dziecka oraz młodego człowieka, studenta Politechniki Warszawskiej. Na początku wyolbrzymiony i jeszcze w proporcjach, które z wiekiem się zmniejszają, ale też dużo intensywniejszy – bo dzięki delikatnej skórze i bezbronnemu umysłowi doznania są intensywniejsze, a dzięki cechom młodzieńczego charakteru jeszcze nieprzefiltrowane przez rozmaite izmy. Z czasem ten świat się rozszerza i doznań jest więcej – również tych bolesnych.

Książka jest podzielona na dwie części – „Dzieciństwo” oraz „Młodość” – i gromadzi wspomnienia wydobyte z pamięci, czasami wyblakłe, czasami niewyraźne, oprawione w ramki listów i notatek.


Autor: Ludwik Koczjark
Tytuł: Poradniki oraz inne opowiadania z humorem
Kategoria: Humor, opowiadania
Ilość stron: 90
Data premiery: 06.09.2018

Kto z nas nie lubi się czasami pośmiać? Nieprzypadkowo mówią przecież, że śmiech to zdrowie. Śmiech dotlenia organizm, rozładowuje stres i poprawia ogólne samopoczucie. Ponoć śmiejąc się przez minutę zyskujemy aż dziesięć minut życia!

Zdaje się, że o tych zaletach śmiechu doskonale wie Ludwik Koczjark, autor zbiorku ,,Poradniki oraz inne opowiadania z humorem”. Książka to kombinacja około pięćdziesięciu najróżniejszych historii. Czytelnik odnajdzie tu między innymi, tytułowe osiem poradników: trzyczęściowy ,,Poradnik wczasowicza”, poradniki kosiarza, rybaka, narciarza, saneczkarza oraz łyżwiarza. Oprócz tego autor umieścił w tym układzie wiele zabawnych epizodów z życia. ,,Poradniki oraz inne opowiadania z humorem” zamykają ,,Krótkie refleksje” oraz ,,Zapowiedź następnych opowiadań”. Nie da się ukryć, że mimo różnorodności tematycznej, wszystkie opowiadania łączy wiele tych samych cech: lekkość i żartobliwość.


Autor: Piotr Ryttel, Karol Ryttel
Tytuł: Historie kryminalne i obyczajowe. Wiek XIX. cz. II
Kategoria: Literatura faktu, historia
Ilość stron: 250
Data premiery: 08.09.2018

Podobnie jak w części pierwszej, w drugiej również przeplatają się historie tragiczne z tymi o mniejszym natężeniu dramatyzmu, a nawet humorystycznymi.

Historia okrutnej obojętności ludzkiej, pozwalającej ubogiej rodzinie umrzeć z głodu i zimna. Również o tym jak szanowani obywatele, w tym wysoki urzędnik magistratu, swoim niecnym działaniem doprowadzają młodą dziewczynę do tragedii.
Rozbawić natomiast może osobliwa postać Sotera Rozmiara Rozbickiego, przedstawiona przy okazji procesu sądowego pewnego nielitościwego hrabiego i jego biednego sługi.
To tylko przykładowe historie zamieszczone w publikacji.
Nie brakuje opisów często występujących w XIX wieku oszustw i korupcji.

Jeżeli nawet ukazane wykroczenia, przestępstwa i zbrodnie są do siebie często podobne i dają się podporządkować paragrafom prawnym, to sprawcy różnią się motywami, którymi się kierują, osobowością i stopniem natężenia zła, które w nich tkwi. Największe zaskoczenie budzi fakt popełnienia złego czynu przez osobę znaną i zasłużoną, która wydaje się kryształową postacią.
Przedstawiając historie kryminalne, autorzy wywołują u czytelnika emocje, jednocześnie dają wiedzę o obyczajach w dawnych czasach, o metodach stosowanych w śledztwach sądowych i o prawodawstwie w XIX wieku. Spora ilość ilustracji znacznie wzbogaca publikację. 


Autor: Alicja Sztandera
Tytuł: Kukułeczka kuka
Kategoria: Poradnik specjalistyczny dla logopedów
Ilość stron: 12
Data premiery: 10.09.2018

Kiedy dziecko się rodzi logopeda na oddziale noworodkowym powinien ocenić czy prawidłowo wykształciły się u dziecka narządy artykulacyjne i odruchy, które w przyszłości będą miały wpływ na rozwój mowy. Rzeczywistość sprawia, że noworodki nie zawsze mają taką szansę.

Jeśli w mowie dziecka pojawiają się sylaby, wyrazy, wreszcie proste zdania, rodzice nie czują niepokoju. Ich uwadze umykają nieprawidłowości, które z pewnością nie umkną logopedzie. W trudnej sytuacji są dzieci, które z opóźnieniem nabywają umiejętności wypowiadania słów i zdań. Tu logopeda powinien zdecydować kiedy rozpocząć terapię i ukierunkować ją. Czasem proste seplenienie może stać się zmorą dziecka w wieku szkolnym w czasie dyktand, pisania, samodzielnie formułowanych wypowiedzi, czasem nawet przepisywania.

Rozpocząć terapię należy możliwie szybko. Systematyczność oddziaływań gwarantuje postępy. Oczywiście zależą one od rodzaju wady wymowy, indywidualnych predyspozycji dziecka, motywacji do pracy. Stosowane pomoce logopedyczne zachęcają dzieci do współpracy. Jedną z form atrakcyjnych w terapii jest bajka. Wykorzystuję ją w pracy z dziećmi do ćwiczeń narządów artykulacyjnych, wzbogacania zasobu słownictwa, kształtowania umiejętności wypowiadania się na temat obrazka, przeczytanego tekstu. Atutem bajki jest to, że dzieci w zasadzie nie nudzą się nią. Każdorazowo odkrywają jej nowe walory. Jeśli pozwolimy im brać udział w tworzeniu bajki pracują jeszcze chętniej. Stąd pomysł, aby dziecko miało okazję dorysować elementy, pomalować kolorowankę. Zachęcam do wykorzystania bajki na zajęciach ogólnorozwojowych w przedszkolu, zajęciach logopedycznych, a także do utrwalania zdobytych umiejętności w domu.
                                                                                             Autor: Alicja Sztandera - logopeda


Autor: Tomasz Kozłowski
Tytuł: Remedium
Kategoria: Powieść obyczajowo-przygodowo-historyczna z elementami fantasy
Ilość stron: 86
Data premiery: 14.09.2018

Zwięzła, ale pełna niezwykłej treści historia dzieła, które ma niesamowitą moc. Głównym bohaterem książki jest utalentowany modernistyczny malarz, Franciszek Okrumża. Postanawia on nakreślić wizerunek kobiety, która pojawia się w jego snach. Ale czy aby na pewno tylko w snach? Kim jest tajemnicza Aniela? I dlaczego obraz Okrumży miałby uleczyć jej poważny defekt?

,,Remedium” Tomasza Kozłowskiego to interesująco skonstruowana opowieść. Autor przenosi nas do czasów Młodej Polski, gdzie wszystko było spowite mgłą zagadkowości, melancholii i niezwykłości. Historia Franciszka oraz Anieli zawiera w sobie wszystko: zarówno wątek miłosny, nieoczekiwane zwroty akcji, jak i elementy zaskoczenia. Autor na nowo odkrywa znaczenie łacińskiego remedium.


Autor: Grażyna Mączkowska
Tytuł: Inny wariant życia
Kategoria: Powieść obyczajowa
Ilość stron: 210
Data premiery: 17.09.2018

Opowieść o Izie i Januszu rozpoczyna się w albumie ze starymi zdjęciami. Kobieta przegląda go i z sentymentem wspomina ich wspólne lata. Poznali się w liceum i oboje zakochali w sobie. Najstarsze zdjęcia przypominają jej ich pierwszy taniec na szkolnej potańcówce, wyjazd na wykopki do pobliskich pegeerów oraz szkolną wycieczkę do Malborka. Na niektóre tylko zerka, ale na wielu zatrzymuje wzrok na dłużej. 

Wspominając, prowadzi czytelnika od licealnych lat, poprzez wczesne macierzyństwo, które zniweczyło jej młodzieńcze plany. Aż po dzisiejsze czasy, ukazując życie, które wiele razy zaskoczyło ich, pukając do drzwi i przynosząc zupełnie inny wariant, niż mieli w planach.Autor: Halina Strzelecka
Tytuł: W kierunku zachodzącego słońca
Kategoria: Powieść obyczajowa
Ilość stron: 286
Data premiery: 24.09.2018

Wielka namiętność z nutką erotyzmu i nieoczekiwane zwroty wydarzeń. Podróże ukazujące ciekawe miejsca.

Autorka przenosi czytelnika do pełnego nieoczekiwanych wydarzeń afrykańskiego kraju, ukazuje również piękno niektórych europejskich stolic. Historia pełna różnorodnych wątków, rodzące się uczucie, emocje związane z delikatnymi scenami miłosnymi i nieodparte pragnienie poznawania otaczającego nas świata.

Główna bohaterka Susana  atrakcyjna, zdolna dziewczyna, po ukończeniu studiów planuje uporządkować swoje dotychczasowe życie. Postanawia ostatecznie zerwać ze swoim chłopakiem, który w przeddzień końcowych egzaminów razem z przyjaciółmi opuszcza Stany. Zgodnie z oczekiwaniami Susana bez trudu znajduje odpowiednią pracę. Jej niezwykłe umiejętności zapewniają jej szybki awans. Jedyne co ją niepokoi, to zbytnie zainteresowanie szefa jej osobą. Ona twardo przestrzega reguł - żadnych romansów w pracy, jeżeli tak to nie z szefem.

Bohaterka tej opowieści z łatwością pokonuje wszelkie bariery związane z nauką, pracą, czego nie można powiedzieć o jej życiu uczuciowym. Nieoczekiwanie na jej drodze pojawia się niezwykły mężczyzna William. Jak potoczą się dalsze losy tych dwojga? W jaki sposób Susana  zdoła wyrwać się ze szpon swojego prześladowcy Roba? Jak daleko jest w stanie posunąć się odrzucony mężczyzna? Z kim przeżyje pełne romantyzmu chwile? Jaka bariera zostanie postawiona na jej drodze?


Autor: Grażyna Krynicka
Tytuł: Drugie życie rzeczy
Kategoria: Powieść obyczajowa
Ilość stron: 156
Data premiery: 28.09.2018

Życie ma zawsze ostatnie słowo. I nie należy do nas, to my należymy do niego. I choćbyśmy je sobie najstaranniej układali i tak zrobi jak zechce. Ta opowieść jest właśnie o tym. O wydarzeniach, które pojawiają się nieoczekiwanie, o rzeczach, które mówią i o ludziach, którzy stają się lepsi, nawet jak czynią zło.

Ta opowieść zaczyna się jak w dowcipie: żona wraca z delegacji kilka dni wcześniej i nie uprzedza o tym męża. Jednak Marii wcale nie jest do śmiechu, kiedy zastaje swojego męża w małżeńskim łóżku z obcą kobietą. Zszokowana, ucieka do mieszkania, które kupiła sobie jeszcze przed ślubem. Zdradzona kobieta robi przegląd całego dotychczasowego życia. Podsumowuje zyski i straty małżeństwa dochodząc do wniosku, że na pewno nie chce wrócić do człowieka, który ją tak boleśnie zranił. Jakby tego wszystkiego było mało, w kawiarni, do której Maria wstępuje na kawę, dochodzi do strzelaniny. Po badaniach w szpitalu okazuje się wprawdzie, że nic jej nie jest, za to lekarz odkrywa, że kobieta jest w ciąży.

Grażyna Krynicka rozpoczyna swoją powieść „Drugie życie rzeczy" od trzęsienia ziemi w życiu swojej trzydziestotrzyletniej bohaterki, po czym – zgodnie z receptą Alfreda Hitchcocka – napięcie stopniowo narasta. Kiedy Maria dochodzi już do siebie, podczas kolejnego wyjazdu służbowego poznaje przystojnego Duńczyka, który wyraźnie okazuje, że mu się podoba...

Czy któryś tytuł Was zainteresował?

Bardzo dziękuję za liczne komentarze pod poprzednim postem oraz za cenne rady.
Przesyłam moc serdeczności - Lenka33 komentarze:

 1. Pomimo upałów jesień zbliża się wielkimi krokami, mimozy i jarzębiny już zakwitły więc jest już za rogiem:-)
  Super propozycje idealne na długie jesienne wieczory, z pewnością sięgnę po kilka z nich bo mnie zachęciłaś:-)))
  Pozdrawiam serdecznie:-)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne recenzje i jaka różnorodność :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aguś to tylko zapowiedzi. Właśnie przez tą różnorodność mam nadzieję, że zaciekawi Was jakiś tytuł. Pozdrawiam serdecznie!:)

   Usuń
 3. Książka pt. "W kierunku zachodzącego słońca" ma piękną okładkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłaś mnie ... szczegółnie Drugie życie rzeczy mnie zaintrygowało :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ochotę poznać 6,7 tytuł z listy. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja się bardzo cieszę z faktu że jesień tuż, tuż. Sporo tytułów przygotowałaś i myślę że każdy znajdzie coś dla siebie. Jesienią na pewno będzie więcej czasu na czytanie. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za twoje recenzje

  OdpowiedzUsuń
 7. Z niecierpliwością czekam na Jasień 😊! To moja ukochana pora roku! Świetne pozycje przygotowalaś, każdy coś znajdzie dla siebie. Ja konieczne muszę przeczytać i wykorzystać w pracy Kukułeczka Kuka. Dziękuję Lenko ❤. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj ...pierwszy raz tutaj ...o prosze jakie fajne recenzje :)pozdrawuam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło Cię gościć.:) W tym poście są zapowiedzi wydawnicze, ale na blogu znajdziesz też recenzje. Zapowiedzi mają to napisane w tytule postu, a recenzje książek mają w tytule postu tytuł książki i nazwisko autora. Pozdrawiam serdecznie!:)

   Usuń
 9. Dla każdego coś dobrego :))
  A jesień i wrzesień - tak, zbliżają się ogromnymi krokami, nie tylko Ty to zauważasz ;) mimo, że za oknami upały.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cóż, lubię jesień, ale wcale mi do niej niespieszno.
  Pierwsza pozycja mnie zaciekawiła.
  Serdeczności posyłam, Magdalenko.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawe propozycje Madziu, jest w czym wybierać. Właściwie to mogłabym przeczytać każdą z nich. Zaczęłabym od "Remedium" i "Drugie życie rzeczy".
  Ostatnio zdecydowanie za mało czytam ale jakoś wciąż brakuje mi czasu a pogoda potęguje zmęczenie. Marzę o odrobinie chłodu :) Miłego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatni, zdecydowanie ostatni opis zaciekawił mnie niebanalnie. :) Już ciekawa jestem, jak kończy się ta historia. :) Pozdrawiam wieczornie

  OdpowiedzUsuń
 13. Madziu! Sporo ciekawych propozycji- Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystkie są dla mnie interesujące, z wyjątkiem kryminalnej- to nie mój gatunek!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnia książka to niezły galimatias!

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie lubię jesieni. Chciałabym aby lato było zawsze:) Ale bez komarów!
  Zainteresowała mnie pierwsza pozycja. Lubie takie książki:)
  Pozdrawiam w jeszcze letni wieczór!

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytam bardzo dużo,prawie codziennie,warto do ciebie zaglądać bo wszystko pięknie opisujesz.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawe pozycje, być może kiedys ponie sięgnę, bo na razie mam w panach długa liste innych książek. A jesień może spokojnie przyjść ja ją lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawe propozycje. Mnie zaintrygował tytuł "Drugie życie rzeczy".

  OdpowiedzUsuń
 20. "Drugie życie rzeczy" właśnie wskoczyło na moją listę. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetne propozycje........na długie wieczory zawsze miła odskocznia od szydełka pozdrawiam Dusia

  OdpowiedzUsuń
 22. Lista zrobiona...;o) Wracam do przetworów - potworów...;o)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciekawe propozycje, dzięki za rekomendacje !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Ciekawe propozycje na długie,jesienne wieczory, które niestety wkrótce nadejdą.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 25. kilka tytułów mnie zaciekawiło, fajny przegląd, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 26. Oczywiście, że zainteresowany !!! Chętnie sięgnę po "Remedium" i "Drugie życie rzeczy" !!! Trzeba się uzbroić w książki na jesień i zimę !!!

  OdpowiedzUsuń
 27. Ciekawe pozycje. Kilkanaście lat wstecz to jeszcze ,pożerałam,,(kochałam czytać) książki ... dzień bez książki był dniem straconym. Na dzień dzisiejszy słabiutko ... może ,,pożeractwo,, wróci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danusiu u mnie też ostatnio słabszy okres, ale to przez to że czas poświęcam na inne zajęcia.

   Usuń
 28. Dziękuję za mini książkowy przewodnik. W wolnej chwili może sięgnę po którąś z Twoich propozycji. Ostatnio nastawiłam się na czytanie polskich autorów i mam kilka książek w planach, ale papierki wygrywają bitwę i zabierają większość mojego wolnego czasu :)
  Pozdrawiam Alina

  OdpowiedzUsuń
 29. Zaintrygowałaś mnie tymi poradnikami. Chyba poszukam tej pozycji :-)

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja bym przeczytała drugie życie..

  OdpowiedzUsuń