piątek, 30 marca 2018

Czarna Samica Kruka: Po Tamtej Stronie Świadomości - Dariusz Pawłowski

Autor: Dariusz Pawłowski
Tytuł: Czarna Samica Kruka: Po Tamtej Stronie Świadomości
Ilość stron: 115
Format: PDF

"Kruk. Symbol śmierci i nieszczęścia. W wierzeniach wielu starożytnych ludów ptaki te uważane były za symbol grzechu, herezji i zepsucia. W średniowieczu widok kruka we śnie uważano za zły omen i rychłą zapowiedź śmierci."

Przychodzę do was z recenzją książki Dariusza Pawłowskiego "Czarna Samica Kruka: Po Tamtej Stronie Świadomości". Jest to drugi tom cyklu Czarna Samica Kruka, ale można go czytać bez znajomości pierwszej części. Książka rozpoczyna się koszmarem sennym, który ma w pewnym sensie charakter proroczy."Widziała wysokiego człowieka z ramionami szerokimi jak kark byka. Jego ciało okrywał brązowy, mnisi habit. Na szerokiej piersi wisiał czarny medalion z dziwnym, przypominającym runę, znakiem a na ramieniu siedziała ogromna Samica Kruka."

Komisarz Eryk Osowski wraz z zespołem dochodzeniowym prowadzą śledztwo dotyczące brutalnego morderstwa. Pierwsze zwłoki znaleziono w Warszawie, kolejne pojawiają się w innych częściach kraju. Nie mogę wam więcej zdradzić, bo warto sięgnąć po tę niewielką objętościowo powieść. Ostrzegam jednak, że lektura wciąga i ciężko jest odłożyć nieprzeczytaną, zostaje się wtedy z kłębiącymi się pytaniami, które nie dają spokoju. Książka zawiera przesłanie, że zarówno dobro, jak i zło wraca, a ofiara z czasem może stać się katem.

Czytałam książkę po zmroku, co jeszcze bardziej potęgowało przerażające opisy, wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach. Nie jest to książka dla bardzo wrażliwych osób, bo mogą przeszkadzać wulgaryzmy oraz dosadne opisy np. odzwierciedlenie procesów gnilnych ciała. Książka kończy się brutalnie, zabrakło mi kilku informacji dotyczących tożsamości zabójcy, ale powieść godna jest polecenia. Mam nadzieję, że autor zdecyduje się na kontynuację cyklu, ale następnym razem może warto jednak bardziej popracować nad okładką.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorowi.

Gustujecie w tego typu literaturze?

Pozdrawiam serdecznie! - Lenka


6 komentarzy:

 1. Jak najbardziej, dzięki za podpowiedź, poszukam :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle zła się wokół, że wolę czytać coś weselszego. Ale co kto lubi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie czytam takich książek. Unikam niepotrzebnych stresów. Życzę radosnej, błogosławionej Wielkanocy i słoneczka na wiosnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasem sięgam i po taką literaturę, czemu nie?:)
  Radosnych Świąt Madziu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kryminał z ciekawym wątkiem symbolizmu - myślę, że to coś dla mnie :) W sumie już dawno nie czytałam kryminału :)

  OdpowiedzUsuń