poniedziałek, 8 stycznia 2018

Zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego

W 2018 r. Wydawnictwo Literackie obchodzi jubileusz 65-lecia, w związku z tym szykuje szereg niespodzianek, ale o tym na razie cicho... Już dziś warto zapoznać się z zapowiedziami książek, które ukażą się w najbliższych miesiącach:

STYCZEŃ:

Andrzej Chwalba Legiony 1914-1918
 
Już w styczniu ukaże się najnowsza książka cenionego historyka Andrzeja Chwalby "Legiony 1914-1918".  To kompletna legionowa historia i mitologia w jednym pasjonującym tomie. W roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości Andrzej Chwalba proponuje książkę, jakiej przez dekady brakowało na polskim rynku: napisaną żywym językiem popularną syntezę dziejów Legionów Polskich i legionistów, którzy po 1918 roku stanowili istotną część elit politycznych II Rzeczypospolitej, współtworząc historię Polski. A jacy naprawdę byli legioniści? Jak żyli na co dzień? Jakie przyświecały im idee i czy udało się je zrealizować? Sądzimy, że historia Legionów jest powszechnie znana, ale czy wiemy, które jej elementy są prawdziwe, a które należy uznać za mity? W swej najnowszej książce Andrzej Chwalba stawia te i inne, nowe pytania na temat Legionów i stara się na nie odpowiedzieć.


Steve Sem-Sandberg Burza

Również w styczniu duża dawka literatury pięknej. Steve’a Sema-Sandberga nie trzeba przedstawiać polskim czytelnikom – powieści "Biedni ludzie z miasta Łodzi" i "Wybrańcy" spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem.

Najnowsza powieść szwedzkiego pisarza to "Burza" – książka inna niż poprzednie, kameralna i wyciszona, ale jednocześnie pełna emocji i napięć. Tym razem Sem-Sandberg opowiada historię Andreasa, który na niewielkiej wyspie u wybrzeża Norwegii stara się odkryć tajemnicę swego pochodzenia. Literatura najwyższej próby.Eka Kurniawan Człowiek tygrys   

"Człowiek tygrys" Eki Kurniawana zapewnił Indonezyjczykowi nominację do Nagrody Bookera oraz zwycięstwo w plebiscycie na książkę roku „Financial Times”.

Wszystko zaczyna się od morderstwa, które wstrząsa życiem małego miasteczka, położonego na indonezyjskim wybrzeżu. Oto Margio, młody mężczyzna o raczej nieposzlakowanej opinii, zabija znacznie starszego lokalnego artystę. Robi to w wyjątkowo niespotykany sposób — zaciskając zęby na szyi ofiary. Nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać.LUTY:

Karl Ove  Knausgård Moja walka 6

W lutym książka, na którą czekały tysiące czytelników – szósty tom "Mojej walki" Karla Ove  Knausgårda. Z tomu finałowego wyłania się najpełniejszy obraz pisarza, męża i człowieka.

Knausgård, autor a zarazem bohater powieści, stoi u progu największego przełomu w swoim życiu — właśnie ukazuje się pierwszy tom "Mojej walki", powieści, która na zawsze odmieni życie jego i jego najbliższych, choć nie wiadomo jeszcze z jakim skutkiem… Zanim świat uzna go za międzynarodową sensację przyjdzie zmierzyć mu się ze skandalem, pozwem sądowym oraz załamaniem nerwowym żony. Oto cena sukcesu.Sigridur Hagalin Bjornsdottir Wyspa

W lutym jeszcze jedno ciekawe wydarzenie z północy Europy. "Wyspa" to debiut islandzkiej pisarki Sigridur Hagalin Bjornsdottir. Książka łączy w sobie elementy thrillera, political fiction i dystopii, a przedstawia wizję tego, co mogłoby się stać na Islandii, gdyby nagle straciła kontakt ze światem zewnętrznym.

Powieść wywołała żywą dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa demokratycznego, ogłoszono ją także najlepszym islandzkim debiutem ostatnich lat.
 Richard Flanagan Nieznana terrorystka

Zajrzyjmy na jeszcze jedną wyspę – na Tasmanię. Kolejną wydaną w Polsce powieścią Richarda Flanagana będzie "Nieznana terrorystka".

Po nocy spędzonej z przystojnym nieznajomym, Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll, staje się główną podejrzaną  w śledztwie dotyczącym zamachu terrorystycznego w Sydney. Policja znajduje trzy bomby, które miały eksplodować na stadionie, a próbujący za wszelką cenę ratować swoją karierę zramolały dziennikarz robi poszlakowy reportaż. Australia jest przerażona wizją nieznanej terrorystki.


Douglas Smith Rasputin

Miłośnicy historii powinni zwrócić uwagę na biografię Rasputina pióra znakomitego amerykańskiego historyka Douglasa Smitha. Pisząc tę książkę, Smith dotarł do wielu nowych źródeł, zarówno rosyjskich, jak obcych, w tym do tajnych raportów ambasadorów państw zachodnich.

Dzięki setkom stron materiałów zdołał zrekonstruować historię Rasputina o wiele dokładniej od poprzedników, podkreślając m.in. to, w jaki sposób i w jakim stopniu Rasputin sam siebie wykreował, stając się – de facto – celebrytą.
MARZEC: 

Na marzec Wydawnictwo Literackie zapowiada powrót Martina Caparrosa, autora słynnego reportażu "Głód".

Książka "Księżyc. Od nowiu do nowiu" to wynik podróży, jaką argentyński pisarz odbył na zlecenie ONZ do różnych zakątków świata – Caparros miał spotkać się z emigrantami i ludźmi wykluczonymi, a następnie napisać reportaż. Argentyńczyk zrobił to jednak po swojemu – Księżyc... to nie tylko wstrząsająca literatura faktu, to nie tylko tekst o wykluczeniu, handlu ludźmi i głodzie, to coś więcej, to książka o rozterkach reportera i niezrozumieniu mechanizmów, które sprawiają, że jedna część świata opływa w dostatki, a druga skazana jest na przerażającą biedę i cierpienie.W marcu ukaże się także niezwykły thriller – powieść Eleny Varvello "Czy mnie słyszysz?" ogłoszono książką roku 2016 we Włoszech. 

Rok 1978. 16-letni Elia mieszka z rodzicami w małym przemysłowym miasteczku na północy Włoch, prowadząc zwyczajne życie. Pewnego dnia zaprzyjaźnia się ze Stefano. Zakochuje się też w jego matce, pięknej 36-letniej Annie, pierwszą szczeniacką miłością… W tym czasie Ettore, ojciec Elii, traci pracę, odsuwa się od świata i coraz bardziej dziwaczeje. Psują się relacje w rodzinie. Miasteczko od pewnego czasu żyje tajemniczą śmiercią małego chłopca, więc kiedy Ettore porywa nastolatkę i wywozi ją do lasu, podejrzenia szybko padają na niego. 

Poruszająca opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie i trudnych relacjach rodzinnych, zaburzonych chorobą psychiczną ojca.  Książka trzyma w napięciu do ostatnich stron i co warto podkreślić – wyróżnia się wysokim poziomem literackim.

KWIECIEŃ:

W kwietniu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się "Homo deus". Krótka historia jutra – światowy bestseller, druga książka Yuvala Noah Harariego, jednego z najbardziej inspirujących naukowców naszych czasów.

W swej poprzedniej książce Sapiens Harari skupiał się na historii ludzkości i na tym, jak ze zwierzęcia człowiek przeistoczył się we władcę świata.

"Homo deus" to współczesność i wizja, jak człowiek będzie się rozwijał przez najbliższe kilkadziesiąt lat. A jest to wizja fascynująca i przerażająca zarazem – jedną z tez Harariego jest to, że już wkrótce człowiek stanie się nieśmiertelny.


To tylko część oferty. Więcej zapowiedzi i ciekawych książek znajdziecie na stronie Wydawnictwa Literackiego.


Czy zaciekawił Was jakiś tytuł? 

Pozdrawiam cieplutko! - Lenka


5 komentarzy:

 1. "Księżyc. Od nowiu do nowiu" chętnie bym przeczytała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś żadna pozycja mnie nie kusi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ile nowych tytułów. Szkoda, że jest tak mało czasu na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba niestety nic dla siebie nie znalazłam :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe propozycje, zwłaszcza ta o Rasputinie, "Nieznana terrorystka" i "Moja walka"

  OdpowiedzUsuń