poniedziałek, 4 września 2017

Zapowiedź: Dokąd prowadzi pamięć - Saul Friedländer

Znacznie więcej niż wspomnienia!

Świetnie napisane i cieszące się ogromną popularnością retrospekcje znanego  historyka, laureata Nagrody Pulitzera.
Klasyczna pozycja z zakresu literatury o historii Izraela i Holokaustu
Doskonała pozycja dla fanów biografii, książek historycznych i socjologicznych

„W tych pasjonujących nowych wspomnieniach, napisanych czterdzieści lat po pierwszych, Saul Friedländer analizuje dynamizmy odpowiedzialne za to, że z okupowanej Francji, gdzie jako ukrywane żydowskie dziecko spędził okres drugiej wojny światowej, dotarł do Izraela i zaangażował się w tamtejsze życie polityczne, które udało mu się połączyć z olśniewającą karierą akademicką w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dokąd prowadzi pamięć to wciągające spojrzenie na własną przeszłość wzbogacone zdumiewającymi anegdotami i przywoływanymi z pamięci subtelnymi, poetyckimi obrazami Paryża z lat pięćdziesiątych oraz Jerozolimy z minionej epoki”.
— ANKA MUHLSTEIN,
autorka Monsieur Proust’s Library („Biblioteki Monsieur Prousta”) oraz Balzac’s Omelette („Omletu Balzaka”) 

 
Saul Friedländer, wybitny historyk, zdobywca Nagrody Pulitzera, w książce Dokąd prowadzi pamięć. Moje życie powraca do swych korzeni i opisuje proces poszukiwania tożsamości, intelektualnego dojrzewania i krystalizacji poglądów. Bada, jak stał się „człowiekiem o wielu domach i językach, który jest równocześnie wszędzie żydowskim outsiderem”.

Friedländer doświadczył utraty pamięci, co uzmysłowiło mu, jak bardzo jest ona ulotna i zwodnicza. Dlatego warto ją ćwiczyć, przypominając sobie brzmienie i znaczenie słów, nazywając rzeczy i uczucia. Na kartach tych niezwykłych wspomnień przewijają się miejsca, ludzie, refleksje, a także powracające obrazy z okresu Holokaustu. Friedländer potrafi we wzruszający sposób tchnąć życie w opisywane historie. Bystry obserwator rzeczywistości nikogo nie oszczędza, także samego siebie, dociekając, w jaki sposób łączyły się w jego życiu różne elementy: utrata rodziców, nawrócenie na katolicyzm i żydowskie korzenie, kształtując takiego człowieka, jakim jest dzisiaj. Ta książka to także ostre spojrzenie na historię Izraela, a zwłaszcza powojenną politykę wobec świata arabskiego i Palestyńczyków. Autor w niezwykle inspirujący i świeży sposób wyjaśnia zaszłości historyczne, odważnie wytyka politykom błędy, wskazuje powody narastającego nacjonalizmu, zawsze broniąc racji ludzkiej, a nie ideologicznej.

Lektura wspomnień Friedländera  to niezwykłe doświadczenie: obcowanie  z tekstem, który  przepełniają uczucia, ale osadzonym na mocnej podstawie  intelektualnej, z opowieścią równie wrażliwą, jak wnikliwą.
Doskonała pozycja dla fanów biografii, książek historycznych i socjologicznych.


„Niezwykle twórczy i nowatorski badacz Holokaustu, Saul Friedländer, napisał coś znacznie więcej niż wspomnienia. Zapadająca w pamięć kontynuacja książki When Memory Comes («Gdy przychodzi wspomnienie»), zatytułowana Dokąd prowadzi pamięć, penetruje bardzo prywatną i osobistą, a także akademicką i polityczną sferę dorosłego życia autora. Ukazuje Friedländera czującego się w wielu miejscach i językach pozornie jak u siebie, lecz ostatecznie będącego wszędzie żydowskim outsiderem. Fascynująca lektura dla każdego, kogo ciekawi życie intelektualne na wygnaniu, studia nad Holokaustem i żydowska tożsamość”.
— CHRISTOPHER R. BROWNING,
profesor emeritus historii, katedra Franka Portera Grahama,
Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill

Saul Friedländer jest wielokrotnie nagradzanym izraelskim historykiem, a obecnie profesorem historii na UCLA. Urodził się w Pradze w rodzinie niemieckojęzycznych Żydów, dorastał we Francji i doświadczył niemieckiej okupacji w latach 1940–1944. Jego prace historyczne zyskały mu wielkie uznanie i liczne wyróżnienia: między innymi w 2008 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii literatury faktu za książkę Czas eksterminacji. Nazistowskie Niemcy i Żydzi 1939–1945.

Data premiery książki: 28-09-2017

Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Lubicie tego typu literaturę?

Pozdrawiam cieplutko! - Lenka
 

2 komentarze:

  1. Nie czytałam, ale raczej nie dla mnie :) Ja to horrorowo-kryminalna jestem ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że mogłabym się skusić. Nie mówię nie.

    OdpowiedzUsuń