wtorek, 30 maja 2017

Historia Mademoiselle Oiseau - Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt

Autor: Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt
Tytuł: Historia Mademoiselle Oiseau
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 136
Format: 195x294 mm
ISBN: 978-83-08-06346-0

Zabieram Was dziś do Paryża na spotkanie z Mademoiselle Oiseau. Kim jest główna bohaterka? To tajemnicza, elegancka, trochę ekscentryczna dama. Nikt nie wie, ile ma ona lat. Sąsiedzi widują ją bardzo rzadko na balkonie, gdzie wychodzi elegancko ubrana, w towarzystwie kotów i ptaszków. 
Piętro niżej mieszka zwyczajna dziewczynka - Isabella, która pewnego dnia po powrocie ze szkoły, naciska zły guzik w windzie i w efekcie wjeżdża piętro wyżej, tam, gdzie mieszka Mademoiselle Oiseau. Dziewczynka w pierwszej chwili nie zauważa pomyłki. 

"Zanim jednak zdążyła wyjąć klucz z zamka, Mademoiselle Oiseau chwyciła ją za rękaw i wciągnęła do korytarzyka (...). Z każdego pokoju patrzyły na Isabellę setki kocich i ptasich oczu (...). Zwierzakom Mademoiselle Oiseau najwyraźniej wolno było leżeć gdzie dusza zapragnie. Chudy syjamski kot rozłożył się na baldachimie, brązowy nakrapiany ptaszek skakał na jednej nóżce na przykrywającej łóżko narzucie, inny leżał zwinięty w bucie na podłodze, a niektóre umościły się w delikatny kapeluszu z woalką jak w gniazdku. W małym saloniku gromada kotów wybrała sobie na legowisko jakiś dziwny mebel, który nieco przypominał fotel. Wszędzie były koty: puchate, podobne do małych lwów lub zwykłe dachowce, srebrzyste albo prążkowane, brzydkie, rozczochrane albo pełne wdzięku z pędzelkami na koniuszkach uszu. Leniwie wylegiwały się całymi dniami na sofach, książkach, regałach, abażurach i na zwisających z sufitu żyrandolach. Tu i ówdzie wisiało też kilka klatek dla ptaków, ale były one otarte i puste - wszystkie ptaki wyfrunęły." Dalej została opisana ponadczasowa historia niezwykłej przyjaźni, która połączyła dziewczynkę z damą mieszkającą w luksusowym i zmieniającym się jak kameleon luksusowym apartamencie. Tajemnicza postać głównej bohaterki ubiera się na dawną modę w zwiewne suknie, ozdobne kapelusze, zakłada perły i buty na obcasach, rodem jak z żurnala sprzed wielu lat. Medmoiselle Oiseau żyje po swojemu, tak jak chce i lubi i takiej otwartości stara się nauczyć Isabellę. Nie zdradzę Wam jednak szczegółów, całym sercem zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę, z której dowiecie się też o magii tajemniczego guzika z panterką, którego trafił i do mnie w tajemniczym pudełku.
Nie sposób oderwać się od czytania i oglądania tej przepięknie wydanej książki. Przyciągająca wzrok sztywna okładka, bardzo dobrej jakości papier, bogate ilustracje, po prostu same plusy. Jest to książka dla młodszych i starszych czytelniczek i czytelników. Warto przeczytać ją razem, bo niektóre zagadnienia zrozumie tylko dorosły np. odniesienia do literatury czy muzyki. Młodszy czytelnik będzie miał okazję poznać nowe słownictwo i rozwinąć swoją wyobraźnię. Książka będzie też niewątpliwą gratką dla miłośników kotów. 

Na zakończenie inspirujący cytat: 

"Eleganccy ludzi zwykle pojawiają się wtedy, kiedy najmniej się ich spodziewamy." 

Niech będzie on motywacją do dbania o siebie, także w domowych pieleszach, bo nigdy nie wiadomo kto zapuka do drzwi i co nas spotka. Warto nie tylko od święta ładnie się ubrać i zapewnić sobie i bliskim drobne przyjemności.

Książkę można kupić na stronie Wydawnictwa Literackiego:

Jesteście zainteresowani tym tytułem? 

P.S. Wkrótce konkurs. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego będzie można wygrać tą wyjątkową książkę i nie tylko...

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu


10 komentarzy:

 1. Interesujący tytuł. Może uda mi się przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny cytat i fajnie opisana książka. Musze się z nią zapoznać koniecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się ciekawie... :) Może się skuszę :) Przez Twoje recenzje zmieni mi się gust ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydanie tej książki z tego co widzę jest wręcz magiczne :) Kusi by po nią sięgnąć nawet dla samych ilustracji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi bardzo dobrze, a i wydanie do mnie przemawia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ilustracje niezbyt mnie przekonują. Starsze dziecko zapewne je doceni, ale wątpię czy najmłodszym czytelnikom przypadną do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje się niebanalna - fajna pozycja do wzbogacenia biblioteczki kiedy szukasz czegoś nieco "innego". A co do guzika to z jednej strony zawsze podoba mi się zaangażowanie wydawców, którzy zachęcają czytelnika / recenzenta takimi drobiazgami, a z drugiej strony mam trochę takie poczucie, że tych gadżetów jest coraz więcej, a przecież wystarczyłaby sama książka :).

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka wydaje się być intrygująca i chyba pięknie wydana (wnioskuję po zdjęciach). Zapewne się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa książka i ładnie wydana. Podoba mi się okładka.

  OdpowiedzUsuń