niedziela, 19 marca 2017

Czarna samica kruka. Lot nad krawędzią samotności - Dariusz Pawłowski

Autor: Dariusz Pawłowski
Tytuł: Czarna samica kruka. Lot nad krawędzią samotności
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 274
Format: 120 x 195 mm
ISBN: 978-83-64307-48-5


"Uniósł głowę do góry, spoglądając na czarny cień lecącej nad nim pośród trzaskających błyskawic samicy kruka. Był panem życia i śmierci, ona posłańcem jego Boga."

"Czarna samica kruka" to druga powieść wydana przez Dariusza Pawłowskiego. Do jej przeczytania zachęcił mnie sam autor. Przyznam, że troszeczkę się obawiałam tej książki, bo zazwyczaj nie czytam tego rodzaju literatury. Moje obawy okazały się bezzasadne, bo powieść napisana jest lekkim językiem, jak na ten gatunek. Tytułowa czarna samica kruka zwiastuje śmierć, jest też symbolem sił nadprzyrodzonych.

W pobliżu Wisły zostaje znalezione ciało młodego mężczyzny ze zmasakrowaną twarzą. Trudno ustalić jego personalia, ale udaje się później odnaleźć ubranie i dokumenty.
"- Nasz denat nazywał się Janusz Bronisz - zaczął Osowski -Lat trzydzieści dwa mieszkał w Warszawie przy ulicy Rydygiera, żonaty, jedno dziecko i ...ogromny kredyt do spłacenia. Pracował w Ministerstwie Zdrowia, w budynku przy ulicy Miodowej w Warszawie."

Wraz z upływem czasu pojawiają się informacje o kolejnych okrutnych zabójstwach. Policjanci mają świadomość, że szukają owładniętego obsesją mordercy. Morderca ma zaburzenia świadomości, do których przyczyniło się to, że jego mama była alkoholiczką i stosowała wobec niego przemoc.
"Przypomniał sobie, jak będąc dzieckiem odrzuconym przez matkę i rówieśników, zaszywał się sam w leśnej głuszy, łkając, ale też walcząc ze swoim przeklętym losem. Zaniedbany, brudny, samotny - serce miał jednak twardsze niż głaz i chłodniejsze niż stal."
Przerażająca śmierć księdza to początek mrocznych zbrodni.

"Czarna samica kruka" łączy ze sobą kilka gatunków: kryminał, thriller psychologiczny oraz powieść grozy. Książka intryguje, pobudza wyobraźnię. Tajemnicza postać chorego zabójcy sprawia, że czytelnik zastanawia się nad motywami jego postępowania oraz próbuje rozpracować jego złożoną osobowość. Odradzam czytanie powieści przed snem, gdyż opisy bardzo działają na wyobraźnię. Dodatkowo niedomówienia i możliwość własnej interpretacji czytelnika tworzą coraz bardziej mroczny i brutalny klimat.

Polecam - przeczytajcie ją sami, bo książka wywołuje sporo emocji, a czarna samica kruka tak łatwo nie wypuszcza ze swych szponów, trudno oderwać się od czytania.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu


5 komentarzy:

 1. To wielowymiarowa książka. Zapadająca w pamięć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością nie jest to powieść na wieczorny czas, bo temat trudny ale i wielowątkowy. Pokazuje, że nasza mentalność, czyny, emocje mają swoje korzenie często w dzieciństwie. To może być ciekawa powieść psychologiczna o podłożu kryminalnym :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię kiedy dana powieść wywołuje sporo emocji. Zatem będę miała na uwadze powyższy tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej książki, ale ostatnio nie mam czasu na czytanie chociaż bardzo lubię czytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie pozycje! Wow świetnie napisałaś, muszę ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń