wtorek, 14 maja 2019

Czerwcowe zapowiedzi Wydawnictwa Psychoskok

Rano słońce, później deszcz. Jeśli czas pozwala, warto sięgnąć po ciekawą lekturę. Wydawnictwo Psychoskok na nadchodzący miesiąc przygotowało następujące tytuły:

Autor: Joanna Sztroman
Tytuł: Zaczarowany księżyc
Kategoria: Literatura dla dzieci
Ilość stron: 34
Data premiery: 03.06.2019

Rola bajek w życiu i poznawaniu świata przez najmłodszych jest niezwykle ważna. Bajki uczą, bawią, pomagają radzić sobie z problemami. "Zaczarowany księżyc" zaprasza dzieci do snu poprzez swoje ciepłe, kolorowe, przynoszące spokój i ukojenie bajki.

Bohaterami wierszyków są przedmioty codziennego użytku jak mydełko, szczoteczka do zębów, lampka, dywanik, podusia czy kocyk. Jest tam misio Przytulanka i zaczarowany księżyc. Są niewidzialne duszki i zielone żabki. Wiatr śpiewa kołysankę, mama gra na okarynie, kotki mruczą, gdy nadchodzi noc. A wszystko po to, by ukołysać maluchy do snu. 

Rytm i rym wierszyków wprowadza harmonię, spokój, wycisza – ale przede wszystkim spełnia rolę dydaktyczno-wychowawczą, rozwija zdolności do poznawania otaczającego świata, stawiania hipotez.

Zachęca dzieci do wykonywania codziennych obowiązków i utrzymywania higieny, opowiadając o czynnościach i przedmiotach codziennego użytku, zwierzętach, zjawiskach przyrody. Uczy empatii. Zachęca do słuchania muzyki, podkreślając jej walory. Pokazuje, jak ważny jest właściwy klimat do wypoczynku i rozwoju.

Zaczarowany księżyc to zbiór 15 rymowanek dla najmłodszych, dzięki którym dziecko wycisza się, przyswaja wiedzę, nabywa umiejętności i rozwija postawy.


Autor: Arno Giese
Tytuł: Piła mojego dzieciństwa i młodości. Wspomnienia
Kategoria: Biografia, wspomnienia
Ilość stron: 200
Data premiery: 04.06.2019

Niezwykła podróż do przeszłości.

Publikacja oparta przede wszystkim na wspomnieniach, a tych autorowi nie brakuje. Przywołuje całe rzesze osób, które stanęły na jego drodze. Opisuje wiele ciekawych, czasem zabawnych, a innym razem niezwykle smutnych wspomnień. Nie rezygnuje też z krytyki i otwarcie mówi o tym, co go boli i z czym się nie zgadza, a czego po prostu nie jest w stanie zaakceptować i pojąć.

W historyczno-wspomnieniowej podróży autor opisuje całą swoją karierę zawodową. Rysuje się w tej kronice jako człowiek wszechstronny, ale i prawy, jako Polak i Niemiec, balansujący na krawędzi i dążący do pojednania narodów. Nie ustaje w swej pracy na rzecz przybliżania historii i należytego oddania hołdu ofiarom obozów pracy przymusowej oraz miejscom pamięci, które popadają w zapomnienie.

To książka dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się jak wyglądało życie w tamtych czasach, z jakimi absurdami dnia codziennego trzeba było sobie radzić i zarówno świadectwo na to, że  mając niewiele, można w życiu wiele osiągnąć. Niezwykły i barwny życiorys, zaskakujący swą różnorodnością i niezliczoną ilością historycznych opisów miejsc oraz wydarzeń.


Autor: Artur Jasiński
Tytuł: Baśń o dębowym sercu
Kategoria: Literatura dla dzieci
Ilość stron: 50
Data premiery: 07.06.2019

Małą wioskę od pewnego czasu z nieznanych przyczyn prześladuje susza i nieurodzaj. Jedynym nienaruszonym elementem dawnego krajobrazu jest dorodny dąb, który stał się postrachem dla mieszkańców wsi, ponieważ – mimo swojego piękna – zdaje się władać złą mocą. Inną zadziwiającą rzeczą jest studnia stojąca pośrodku wioski. Mimo wszechobecnej suszy, ciągle wypełniona jest wodą.

Mieszkańcy z powodu kończącej się żywności muszą opuścić wioskę. Jednak zanim to nastąpi poszukiwany jest śmiałek, który zdobędzie się na odwagę i porozmawia ze starym dębem. Jedynym odważnym okazuje się Antek. Czy małemu chłopcu uda się przywrócić szczęście we wiosce? Jakie przygody przeżyje Antek i z kim będzie musiał stoczyć walkę?

Bajka uczy szacunku do przyrody i pokazuje, że na odwagę w życiu zdobyć się może każdy z nas – wystarczy wydobyć ją z głębi serca.


Autor: Marta Paszkiewicz
Tytuł: Shih tzu anioł nie pies
Kategoria: Poradnik
Ilość stron: 100
Data premiery: 25.06.2019

Poradnik, przedstawiający najpotrzebniejsze informacje dla osób, które chcą zostać posiadaczami psa rasy shih tzu.

Shih tzu to jedna z wielu ras, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich. Są to pieski niewielkich rozmiarów, o uroczej aparycji i towarzyskim usposobieniu.

Książka dzieli się na dwanaście rozdziałów, szczegółowo opisujących tę rasę psów. Historia rasy, wzorzec rasy, wygląd, charakter, mowa ciała psa, sposób pielęgnacji czy radzenia sobie w podróży to tylko niektóre z zagadnień omówionych w publikacji.

Marta Paszkiewicz to pedagog, psycholog zwierząt oraz jedna z założycielek Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Zwierząt. W swojej książce ,,Shih tzu – anioł, nie pies” zawarła wszystko to, co niezbędne i przydatne dla posiadaczy psów tej rasy, a nawet
fragmenty o wybranych problemach behawioralnych.

W książce znajdują się także zdjęcia, które znakomicie dopełniają całości i cenne wywiady: z sędzią kynologicznym oraz właścicielem hodowli psów rasy shih tzu, a także właścicielką salonu piękności dla psów.

,,Shih tzu – anioł, nie pies” to minikompendium, które w swojej biblioteczce powinien mieć każdy fan tej rasy.


Autor: Anka Mrówczyńska
Tytuł: Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk
Kategoria: Autobiografia, psychologia
Ilość stron: 368
Data premiery: 25.06.2019

Poznaj dylematy, z jakimi zmaga się ktoś, kto czuje silny przymus niszczenia siebie, choć tak bardzo kocha życie.

Intymna i wstrząsająca opowieść o dwudziestokilkulatce z pogranicznym zaburzeniem osobowości.

Autentyczny dziennik ze szpitala psychiatrycznego.

Depresja, okaleczanie się, nadużywanie alkoholu. Nasilające się myśli samobójcze i kolejne dwie próby skłaniają dziewczynę do poszukania profesjonalnej pomocy. Rozpoczyna terapię na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Stamtąd zostaje przeniesiona na Oddział Zamknięty Szpitala Psychiatrycznego. W szpitalu przez większość czasu zajmuje się spisywaniem swojego życia wewnętrznego. Swoją osobowość postrzega jako podzieloną na pięć części, gdzie każda z nich ciągnie na swoją stronę. W dziewczynie walczą ze sobą chęć życia oraz pragnienie śmierci. Anka zmaga się z wieloma przeciwnościami, ale największą przeszkodą staje się ona sama, dla siebie.

Książka ma postać dziennika, w którym narratorka opisuje swój pobyt na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic – dzień po dniu.

„Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” rozpoczyna cykl autobiograficznych książek o borderline Anki Mrówczyńskiej.

Lektura wstrząsająca, ale przez to bardzo cenna. Pozwala zajrzeć do samego środka duszy człowieka, który zmaga się z problemem borderline.

Książka polecana i rekomendowana, w szczególności studentom psychiatrii, psychologii i psychoterapii oraz początkującym klinicystom i lekarzom, przez magazyny "Charaktery", "Kwartalnik Psychiatra", "Psychiatria i Psychoterapia".

Jestem ciekawa czy wśród tych propozycji znaleźliście coś dla siebie?
Pozdrawiam cieplutko i dziękuję, że jesteście. - Lenka


33 komentarze:

 1. Chętnie przeczytałabym wspomnienia-"Piła mojego dzieciństwa i młodości." Lubię tego typu książki.
  Pozdrawiam Cię Lenko serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. My bardzo dużo czytaliśny dzieciom. I dobrze, bo dziś czytanie to ich hobby i sposób spędzania wolnego czasu nie laptop czy telefon. Bardzo dane propozycje przygotowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsza dla mojego synusia ☺

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę tu kilka ciekawych pozycji, zwłaszcza te dla dzieci mnie intrygującą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lenko "Baśń o dębowym sercu" zachwyciła mnie więc zaraz poszukam gdzie można ją zakupić :)) Coś czuję, że synkowi spodoba się :)) Buziaczki!
  PS. U nas od dwóch dni zimnica i deszcze :((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Justynko u mnie pogoda w kratkę, ale pozdrawiam Was cieplutko.:)

   Usuń
 6. Bajki i baśnie to ja uwielbiam :) chyba w każdym siedzi trochę dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Akurat z tych nowości nic mnie nie zainteresowało.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tych pozycji "Zaczarowany Księżyc" wzbudził moje największe zainteresowanie - dzieciaki uwielbiają wierszyki, może by im się spodobało. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bajki i baśnie to wspaniała rzecz, uczą i pobudzają wyobraźnię dziecka więc warto po nie sięgać. Zainteresowała mnie ostatnia pozycja, to intrygująca propozycja.
  Serdeczności Madziu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też intryguje ostatnia zapowiedź, ale obawiam się, że będzie to za mocna tematyka jak dla mnie. Uściski Ewuniu.:)

   Usuń
 10. Ciekawe pozycje Lenko :) Warto czytać! Zawsze to powtarzam, to ogromna przyjemność... Pozdrawiam cieplutko, choć "ziąb" obrzydliwy u mnie... Buziaki :* :*

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawe pozycje, Magdalenko.
  Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Sięgam po literaturę dziecięcą- wiadomo Wnuki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawi mnie ta ostatnia pozycja. Lubię te klimaty, ale czasami za bardzo poruszają. Trzeba mieć czasem silne nerwy. Ale intryguje mnie ta książka. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe zapowiedzi. Fajnie byłoby poczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Witaj pięknym majem
  Tak powinnam napisać, ale czy rzeczywiście mamy piękny i słoneczny maj? Taki zapewne byśmy chcieli. Ale przecież jest on typowy.
  Dlatego w te niektóre szare, deszczowe dni podobnie jak Ty czytam. Bez wyrzutów sumienia zawijam się w koc i z ciepłym kubkiem czytam.
  A z Twoich propozycji coś wybiorę,
  Życzę dużo słońca, ciepła i miłych chwil z ulubioną książką

  OdpowiedzUsuń
 16. Pierwszy tytuł mnie zainteresował. 😊

  OdpowiedzUsuń
 17. Tym razem nic bym chyba dla siebie nie znalazła, no może po ostatnia książkę bym sięgnęła, choc nie przepadam za formą pisania dziennika.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Zaintrygowała mnie ta książka o Pile, ciekawe czy to o tej mojej Pile i czy tam jest coś o samym mieście czy tylko historie tej osoby?

  OdpowiedzUsuń
 19. Interesujące książki, ale niestety nie moje klimaty... :(

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawe propozycje, chętnie sięgnę po drugą i ostatnią z przedstawionych przez Ciebie książek.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Coś dla mnie :) jestem właścielką Shih Tzu :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetnie napisane recenzje,nie umiem tak pięknie pisać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu to są zapowiedzi od Wydawnictwa. Ty masz za to sporo innych talentów. Pozdrawiam milutko.:)

   Usuń
 23. W końcu znalazłaś coś dla Babci...;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa na co Babcia ma ochotę? - żeby nie było niedomówień pytam o książkę/książki.

   Usuń
 24. Na pewno ktoś skorzysta z Twoich rekomendacji.
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ciągnie mnie do bajek. Zawsze lubiłam takie, w których autora było stać na coś więcej, niż powtarzanie oklepanych schematów (w dzieciństwie uwielbiałam Martę Tomaszewską). A te wyglądają całkiem interesująco...

  OdpowiedzUsuń
 26. Jaka różnorodność książek, coś dla dzieci i dla dorosłych o różnych zainteresowaniach. Mnie osobiście przekonała ostatnia pozycja, choć temat niewątpliwie trudny. Od dawna interesuję się psychologią i borderline. Zapisze sobie tytuł i jak tylko znajdę z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Pierwsze 3 bardzo mnie zainteresowały , środkowa mnie, a pozostałe moje dzieci 🙂

  OdpowiedzUsuń
 28. Książki prezentują się bardzo ciekawie... Pozdrawiam serdecznie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 29. O zaciekawiłaś mnie pierwszą książką, ciekawe czy Zuzi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń