wtorek, 8 listopada 2016

Joga bez napinki - Dorota Mrówka

Autor: Dorota Mrówka
Tytuł: Joga bez napinki
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 171
Format: 140 x 208 mm
ISBN: 978-83-283-1775-8

Mnóstwo informacji na temat jogi, opis mantr i asan, różnych szkół jogi itp. to wszystko może być trudne do ogarnięcia dla osób, które po raz pierwszy spotykają się z jogą. Niezwykle pomocna może być dla nich książka Doroty Mrówki "Joga bez napinki". Książka napisana jest na luzie, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko. Kolejne krótkie, ale treściwe rozdziały pomagają m.in. odpowiedzieć na pytania: Czym jest joga? Kto może ćwiczyć jogę? Jak ubrać się na zajęcia i jaki sprzęt jest potrzebny? Gdzie ćwiczyć?. Tekst książki jest bardziej interesujący, dzięki wpleceniu w rozdziały różnych ciekawostek, rysunków i zdjęć. Na plus jest też to, że można znaleźć liczne przypisy do różnych źródeł.

Dorota Mrówka zaprasza czytelników do poznania podstaw jogi oraz dzieli się swoim doświadczeniem.  Autorka udowadnia, że joga pozwala zmienić życie na lepsze oraz rozwijać się w swoim własnym tempie, nie zawiera elementów rywalizacji oraz pozwala się wyciszyć. "Pozwala zachować ciało w dobrej formie, delikatnie, ale sukcesywnie poprawia zakresy ruchu, koryguje postawę, poprawia samopoczucie, daje możliwość relaksu. Pozwala poznać własne ciało i się z nim zaprzyjaźnić." Autorka zwraca też uwagę na świadome oddychanie. " (...) praca z oddechem przynosi wymierne rezultaty - nie tylko zwiększa pojemność płuc, ale także poprawia pracę układu trawiennego, przyspiesza regenerację organizmu, uśmierza ból i poprawia koncentrację."

Ćwicząc jogę należy pamiętać, by była ona bezpieczna i bezkontuzyjna. "Jeśli Twój oddech zaczyna się rwać, pojawia się zadyszka, męczysz się - to sygnał, że przekraczasz swoje granice i możliwości, że powinieneś nieco zwolnić tempo albo zmniejszyć wysiłek."  "Jeśli coś uniemożliwia utrzymanie pozycji, rozprasza, uwiera, to znaczy, że albo coś źle robisz , albo ciało nie jest jeszcze gotowe." Należy zaakceptować swoje ograniczenia i nie wykonywać niczego na siłę. "W jodze istotny jest szacunek do własnego ciała zarówno na poziomie fizyczny, jak i mentalnym. To co jesz, jak jesz, jak odpoczywasz, jak siedzisz i chodzisz, jak długo śpisz, jakiej jakości są Twoje myśli, a wpływ na ciało, a także na Ciebie."

Nieodłącznym elementem jogi jest relaks, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. "Poza zmniejszeniem napięcia mięśni obniża się również aktywność naszego układu współczulnego, rozszerzają się naczynia krwionośne, organizm ma czas na regenerację układów wewnętrznych: trawiennego, krążenia, oddechowego, a ponadto poprawia się funkcjonowanie pamięci oraz zdolność koncentracji. (...) zwiększa sie także nasz poziom samoakceptacji." "Medytacja przybliża nas (...) do świata, do ludzi, do życia i ogólnie pojętego szczęścia. Budzi świadomość, wyrywa z letargu przyzwyczajeń, nawyków, uwarunkowań i narzuconych poglądów. Daje wewnętrzną wolność, a jednocześnie - poczucie jedności z wszelkim stworzeniem."

"Joga uczy szacunku, cierpliwości, pokory, ale daje równocześnie poczucie siły i spokoju. Życie nabiera innego koloru i chociaż nadal bywa męczące, potrafimy sobie z nim radzić. Żyjemy bez napinki,skupiając się wyłącznie na tym, co istotne." 

Książka ma charakter miniporadnika, ma 171 stron, 31 rozdziałów, epilog oraz zbiór najczęściej zadawanych pytań. Rozdziały są krótkie, w razie potrzeby bardzo łatwo można do nich wrócić i odnaleźć potrzebne zagadnienie. Jest ona doskonała dla osób chcących rozpocząć swą przygodę z jogą, osoby praktykujące jogę raczej nie znajdą w niej nic dla siebie, gdyż większość informacji otrzymają podczas zajęć. Książka pozwala rozwiać wątpliwości i tłumaczy podstawowe, ale trudne pojęcia. Pomaga zapoznać się z podstawami jogi, a tym samym ułatwia podjęcie decyzji czy chce się spróbować jogi i odmienić swoje życie. Na zachętę Dorota Mrówka podaje, że jogę ćwiczą też znane osoby m.in. Sting, Tomasz Stańko, Krzysztof Materna i John Porter. Może i Ty skusisz się na przeczytanie tej książki i pójdziesz w ślady autorki - zaczniesz trenować jogę?

Zachęcam też do zajrzenia na bloga Doroty Mrówki http://zyciebeznapinki.pl/ .

Link do wydawnictwa: http://sensus.pl/ksiazki/joga-bez-napinki-dorota-mrowka,jogabn.htm

Za możliwość przeczytania książki i zapoznania się z ważnymi pojęciami dotyczącymi jogi oraz za wygraną w konkursie bardzo dziękuję6 komentarzy:

 1. Joga to mój wyrzut sumienia. To musi być ciekawa publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej książki, ale jej tematyka niestety nie wzbudziła mojego zainteresowania. Mój jedyny sport to wylegiwanie się na kanapie :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Joga nie znajduje się w kręgu moich zainteresowań, ale dla osób interesujących się tym tematem, to niemal pozycja obowiązkowa. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Według mnie warto skorzystać ze sprzętu oferowanego przez NUI www.nui.sklep.pl. Świetna jakość i wysoka cena!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli chodzi o mnie to ja tak naprawdę dopiero zaczynam swoją przygodę z jogą, ale muszę przyznać, że już zaczyna mi się to podobać. Właśnie dlatego już w sklepie https://jogastyl.pl/ kupiłem sobie co nieco do tych ćwiczeń.

  OdpowiedzUsuń